Ova udruga od 2005. godine promiče unapređenje života
Udruga Labin Zdravi grad aktivna je od 2005. godine i ima dugogodišnju tradiciju rada na području unapređenja kvalitete života na Labinštini. Od samih početaka, udruga se bavila osnaživanjem građana povećanjem svijesti o zdravlju, pružanjem podrške u rješavanju problema te poticanjem međugeneracijske solidarnosti kroz različite zdravstvene i socijalne programe i usluge namijenjene djeci, mladima, obiteljima i starijim osobama, piše Branko Biočić za Glas Istre kojeg prenosimo tekst u nastavku.
Promicanje mentalnog zdravlja
Glavni cilj udruge danas je i dalje osnaživanje ranjivih skupina te promicanje mentalnog zdravlja, društvene odgovornosti, kulture i obrazovanja u području psihosocijalnog, zdravstvenog, odgojnog i obrazovnog rada.
- Srce udruge je trenutno organizacijska jedinica Centar za savjetovanje djece, mladih i podršku obitelji "Dobar start", otvorena u listopadu 2020. godine uz podršku Grada Labina i ostalih općina Labinštine. Centar nudi savjetodavnu pomoć djeci, mladima, obiteljima i odraslima u vidu individualnog ili grupnog rada te radionica. Uz tim stručnjaka koji uključuje psihologinje i socijalne pedagoginje, te magistru mentalnog zdravlja, Centar se trudi kontinuirano unaprjeđivati kvalitetu i ponudu svojih usluga i prilagođavati se sve većim potrebama lokalne zajednice? i broju korisnika. Postao je važno mjesto za sve koje traže podršku u suočavanju sa svakodnevnim izazovima, upoznaje nas s udrugom njezina predsjednica Hana Šiljan.
Aktualni projekt udruge je "Bojanka za sreću: promocija mentalnog zdravlja kroz likovno stvaralaštvo za odrasle". To je odraz strategije koja nastoji angažirati građane putem kreativnih aktivnosti, promovirati mentalno zdravlje i postojanje usluga savjetovanja i podrške pri Centru Dobar start, te unaprijediti kvalitetu provođenja slobodnog vremena i smanjiti socijalnu izoliranost. Provodi se uz financijsku potporu Zaklade Istra - Fondazione Istria iz sredstava Fonda gradova i općina u partnerstvu s udrugom Labin Art Express XXI. Tajnica i stručna suradnica u Udruzi Ana Lučić Runko o tom projektu kaže:
- Cilj projekta je promocija osobnog razvoja i mentalnog zdravlja građana Grada Labina kroz inovativne aktivnosti, umrežavanje i aktivnu participaciju. Tijekom projekta je osmišljena bojanka za odrasle i to zajedničkim trudom volontera - građana uz vođenje od strane stručnog tima u kreiranju crteža i afirmacija. Nakon grafičkog oblikovanja i tiska, primjerci su distribuirani na više javnih događaja u Labinu, a na stranicama udruge je objavljeno i digitalno izdanje. Bojanke su posebno oduševile starije sugrađane, koji su ih koristili kao alat za opuštanje i smanjenje stresa. Nas u udruzi raduju brojne pozitivne povratne informacije i upiti kada ćemo imati više primjeraka, tako je i jedna naša sugrađanka s osmijehom ispričala stručnom timu kako joj je bojanje pomoglo pronaći mir i osjećaj zadovoljstva. Ova priča govori o utjecaju naizgled malih, ali učinkovitih projekata na dobrobit zajednice?, ali i o važnosti uključivanja zajednice kroz volontiranje. Volontiranje je za nas puno više od pružanja pomoći, to je prilika za osobni rast, razvijanje novih vještina i povezivanje s ljudima. Volonteri imaju priliku svojim trudom i vremenom učiniti značajnu razliku i doprinijeti pozitivnim promjenama, kaže Ana Lučić Runko, tajnica i stručna suradnica u udruzi Labin Zdravi grad.
Rezultat rada volontera
"Bojanka za sreću" i njena dostupnost građanima je rezultat vrijednog rada volontera s kojima projekti dobivaju dodanu obostranu vrijednost.
- Ezop kaže da "Nijedna akcija ljubaznosti, ma kako mala bila, nikada nije uzaludna", a mi pozivamo zainteresirane građane da se odluče, na bilo koji način, uložiti svoje vrijeme za druge. Ukoliko držite u rukama svoju Bojanku ili ju vidite online, iskoristite ju za opuštanje, stvorite vrijeme za sebe i pronađite savjete o tome što raditi kako bi unaprijedili vlastito mentalno zdravlje, ali i informacije kome se obratiti ukoliko trebate podršku u tome, poručuju Hana i Ana, te ističu kako je Udruga Labin Zdravi grad od samog početka gradila svoje projekte u suradnji s Gradom Labinom te njezinom radu pružaju podršku Istarska županija i općine Sv. Nedelja, Raša, Kršan, Pićan i Barban.
Projekte provode u suradnji s ustanovama odgojno-obrazovnog sustava i sustava socijalne skrbi te uz mentorsku podršku pojedinaca i partnera. Udruga nastavlja razvijati inicijative koje su odgovor na potrebe stanovnika, pružajući prostor za rast, učenje i podršku u izazovnim vremenima i korisnicima i stručnjacima, te planira i dalje raditi na održivosti dostupnosti usluga na području Labinštine. Podršku Udruzi u radu građani mogu pružiti volontiranjem ili donacijama o čemu se mogu više informirati na mrežnoj stranici udruge, napisao je Branko Biočić za Glas Istre.