Foto 'Jesu li se branitelji borili za državu u kojoj će ministar biti uhićen radi sumnje na mito?'
Piše: Kristian Stepčić Reisman
"Danas se sjećamo Vukovara i Škabrnje, danas se sjećamo svih žrtava Domovinskog rata. Danas sam posebno ponosna na naše branitelje koji su se borili za pravednu i poštenu državu. Ali, dopustite mi da upitam sebe i vas, jesu li se borili za državu u kojoj će 2024. godine ministar jednog od najvažnijih ministarstava biti uhićen radi sumnje na primanje mita i udruživanje u zločinačku organizaciju? Ja ću prva, kao pravnica, ovdje izreći presumpciju nevinosti po kojoj je svatko nevin dok mu se pravomoćno dokaže krivnja, ali vjerujem da su se ipak borili za pravedniju Hrvatsku", rekla je zamjenica labinskog gradonačelnika Federika Mohorović Čekada na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje 18. studenog u Parku hrvatskih branitelja Domovinskog rata u Labinu.
"Žrtve rata, žrtve Vukovara i Škabrnje zadužile su nas zauvijek, a naša je dužnost stvoriti državu za sve građane, za sve ljude, državu na koju bi oni danas bili ponosni. Imamo najljepšu državu na svijetu, napravimo svi skupa korak naprijed u promišljanju i u kreiranju ljepše budućnosti za našu djecu", zaključila je.
„Vukovar, grad heroj, gdje je stradalo više od 2.700 što civila, što branitelja, koji su direktno sudjelovali u obrani samoga, zbog toga kažemo da je grad heroj“, kazao je u svom obraćanju pukovnik u mirovini Darko Martinović, dodavši da je „branitelja bilo deset puta manje nego okupatora“ i da su „imali deset puta manje opreme nego što ju je imao okupator“, a što „sve govori zašto ga zovemo grad heroj“.
Martinović je podsjetio na početak devedesetih kad su se počele pripremati hrvatske postrojbe.
„Kompletan naš TO je bio razoružan, uključujući i za Labinštinu, no tada smo počeli spremati naše postrojbe koje su se uključile već krajem godine 1991. U kolovozu smo počeli primati prve izbjeglice. Nikad neću zaboraviti kada smo dobili izbjeglice iz Lovasa, koji nije bio direktno ugrožen. Bili su smješteni u Mimosi i Apollu. Imali su garanciju od određenih ljudi da se slobodno mogu vratiti. Bio je tada tu s djecom i jedan učitelj. Početkom devetog mjeseca su se vratili natrag da bi kasnije doznao, kad je počeo završni pokolju u Vukovaru, te kad se krenulo i na Lovas, da su nastradali i oni“, ispričao je Martinović.
Svijeće su kod spomenika položili čelnici labinskih općina i drugih ustanova i službi kao i brojni građani, a potom su mnogi od njih nastavili mimohodom do Trga labinskih rudara gdje je u tamošnjoj crkvi održana misa za branitelje.