'Većina nije zadovoljna plaćom zbog odgovornosti i opsega posla'
I dok većina može predočiti što pedagozi u školama rade, stvarni opseg njihovog posla često je puno veći i složeniji, ali i administrativniji nego što se to na prvu možda čini. Da pedagozi diljem Hrvatske vape za konkretnom podrškom primijetio je i pedagog Alen Hasikić. Stoga je odlučio osnovati udrugu koja bi okupljala diplomirane pedagoge koji bi ondje mogli potražiti pomoć i podršku, ali i edukaciju. U intervjuu za portal Srednja.hr Hasikić je otkrio kako će se udruga, između ostaloga, nastojati boriti i za materijalna prava pedagoga koji većinom nisu zadovoljni plaćom, a objasnio je i zašto.
Uzevši u obzir aktualne probleme koje prate školstvo u Hrvatskoj, kada stvari eskaliraju, mnogi znaju komentirati ‘što je radila stručna služba škole?’. Najčešće se tom izjavom proziva upravo pedagoge, a oni rijetko ili nikada nemaju priliku javno reći ‘evo što smo sve radili’. Uz to, ako nisu članovi nekog nastavničkog sindikata, nemaju praktički nikoga tko bi stao iza njih i njihovog rada.
Da pedagozi širom Hrvatske sve više izražavaju potrebu za konkretnom podrškom, prepoznao je i pedagog Alen Hasikić. Zato je pokrenuo inicijativu za osnivanje udruge koja bi okupljala diplomirane pedagoge, nudeći im podršku, pomoć i dodatne edukacije. Za portal srednja.hr Hasikić je otkrio sve detalje o tome kako će funkcionirati udruga i za što će se sve zalagati. No, najprije bi bio red upoznati čovjeka koji stoji iza ovakve ideje.
– Dolazim iz malog rudarskog mjesta Raša u Istarskoj županiji. Završio sam jednopredmetni studij na Filozofskom fakultetu u Puli – smjer hrvatski jezik i književnost, a zatim i jednopredmetni studij pedagogije na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Trenutno sam na posljednjoj godini doktorskog studija na Filozofskom fakultetu u Osijeku, odnosno u fazi sam izrade i dorade doktorske disertacije pod nazivom: ‘Komparativno istraživanje promjena u sustavima obveznog odgoja i obrazovanja Estonije, Fnske i Singapura te Hrvatske, Slovenije i Srbije’, rekao nam je Hasikić.
‘Inicijativa za osnivanje udruge nastala je iz potrebe koja je zamijećena u svim županijama’
U odgojno-obrazovnom sustavu radi od 2012. godine. Radio je u predškolskim ustanovama, osnovnoškolskim, srednjoškolskim, centru za odgoj i obrazovanje, umjetničkoj školi te na fakultetu kao asistent, a zatim i predavač. Zadnjih pet godina radi u Osnovnoj školi Joakima Rakovca u Svetom Lovreču Pazenatičkom kao stručni suradnik pedagog, a istovremeno vodi Facebook grupu ‘Stručni suradnici u školama’ koja ima oko 4.800 članova ne samo iz Hrvatske, nego iz cijele regije.
– Autor sam nekoliko stručnih i znanstvenih radova iz područja odgoja i obrazovanja, a područje mog interesa je komparativna pedagogija. Aktivno organiziram webinare, a držim i predavanja u školama za odgojno-obrazovne djelatnike, uglavnom stručne suradnike. Dobitnik sam raznih nagrada, od kojih ističem godišnje nagrade MZOM-a za najuspješnijeg djelatnika (nagrađen sam tri godine zaredom), a također sam dobitnik i Godišnje nagrade Općine Raša za 2023. godinu. Pedagogija i posao pedagoga je moja ljubav, kao i sve knjige koje tematiziraju odgoj i obrazovanje, ponajviše kada se govori o usporedbi raznih odgojno-obrazovnih sustava diljem svijeta, objasnio je Hasikić.
Kroz svoj opsežan rad u struci te kroz mnogobrojne razgovore s kolegicama i kolegama posljednjih nekoliko godina, kaže kako je zbog odnosa prema njihovoj stručnoj službi u školama shvatio da je vrijeme za neke promjene. Konkretno, odlučio je pokušati promijeniti pristup ili način na koji ih drugi doživljavaju.
– Pritom sam svjestan da je uvjerenje teško, pa i najteže mijenjati, ali želim da transparentno pokažemo da stručni suradnici, u ovom slučaju pedagozi, rade svoj posao savjesno, kvalitetno i predano, a to što nemaju mogućnost da svaki svoj poslovni pothvat javno obznane je neki drugi problem. Inicijativa za osnivanjem ove udruge nastala je iz potrebe koja je zamijećena u svim hrvatskim županijama. Jednostavno kolegice i kolege zazivaju takvu vrstu osnivanja posljednjih godina sve glasnije, te smatram da je sada idealno vrijeme za to, kaže pedagog Hasikić.
Problema pedagoga je više – od administracije pa do neplaćenih zamjena nastavnika
Na pitanje koji točno problemi najviše muče pedagoge, Hasikić ih je nabrojao više nego što bi neki očekivali. Od samog odnosa na radnom mjestu s učenicima, roditeljima, nastavnicima i ravnateljima pa do opsega posla koji postaje sve veći, a financijski rast to ne prati.
– Kao i kod ostalih zaposlenika u školstvu, preopterećenost administrativnim poslovima je velika, od svakodnevnih pisanja različitih zapisnika, izvještaja, pružanja savjetodavne pomoći, preuzimanja uloga i poslova koji ne pripadaju pedagogu ili isključivo pedagogu, do odlazaka na svakodnevne zamjene učiteljima (koje nisu plaćene kao što je slučaj kod učitelja) te druge nepredviđene situacije. Pedagozi su redovito članovi svih mogućih povjerenstava koja postoje u školama ili pri nadležnim županijskim upravnim odjelima i dok će se nekim zanimanjima to uvažiti i utjecati na smanjenje norme ili slično, pedagozi će odraditi i to, jer su eto, ‘samo pedagozi’, tvrdi nam Hasikić.
‘Iako već postoje stručna usavršavanja, ponekad im je smisao da se samo održe reda radi’
Istaknuo je i kako je podrška unutar škole potrebna svima, od učenika do ravnatelja, ali da na pitanje od koga podršku imaju pedagozi, rijetko tko ima dobar odgovor. I dok poslovi i problemi pedagoga ovise o broju učenika u školi u kojoj rade, smatra da svima treba dati priliku za kvalitetnu edukaciju i napredovanje što bi nova udruga koju planira i nudila.
– Iako već postoje razna stručna usavršavanja koja donekle pomažu u našem redovitom radu, ponekad im je smisao da se samo održe reda radi. Naša udruga će se prvenstveno baviti pružanjem podrške pedagozima kroz edukacije, stručne radionice i seminare. Također, fokusirat ćemo se na izradu materijala i alata koji će pomoći pedagozima u njihovom svakodnevnom radu. Udruga će se zalagati za unaprjeđenje uvjeta rada pedagoga u svim odgojno-obrazovnim ustanovama te za podizanje svijesti o važnosti pedagoške struke u obrazovnom sustavu. Osim toga, radit ćemo na povezivanju pedagoga iz različitih dijelova zemlje kako bismo potaknuli međusobnu suradnju i razmjenu iskustava, rekao nam je Hasikić.
‘Nadamo se da će se kroz djelovanje udruge otvoriti i dijalog o poboljšanju materijalnog statusa pedagoga’
Naglasio je i kako većina pedagoga nije zadovoljna plaćom kada se u obzir uzme odgovornost i sami opseg posla koji obavljaju. Otkrio nam je i kako će se udruga, kada zaživi, nastojati doći do Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, ali i do postojećih nastavničkih sindikata kako bi se izborili i za materijalna prava svojih kolega i kolegica.
– Ne poznajem osobu zaposlenu u školstvu koja mi je rekla da je zadovoljna svojom plaćom. Naša struka zahtijeva visoku razinu stručnosti, empatije i kontinuiranog profesionalnog usavršavanja, a trenutne plaće često ne odražavaju te zahtjeve. Nadamo se da će se kroz djelovanje naše udruge otvoriti i dijalog o poboljšanju materijalnog statusa pedagoga. Trenutno smo u fazi ispitivanja interesa pri čemu će svim pedagozima koji su dostavili e-poštu biti upućen mail o načinu sudjelovanja u udruzi, te će im biti pružena mogućnost da daju svoje prijedloge i sugestije, poručio je Hasikić.
Dodao je i kako će se, u slučaju osnivanja udruge, formirati i baza stručnih suradnika pedagoga koja će nuditi dodatnu pomoć pedagozima pripravnicima te u slučaju da netko treba mentora, moći će ga potražiti u udruzi. Pozvao je i sve diplomirane pedagoge zaposlene u svim odgojno-obrazovnim ustanovama u Hrvatskoj da se jave na njegov mail alen.h393@gmail.com ili alen.hasikic@skole.hr s ciljem pridruživanja udruzi.