OD GRAĐANSKOG ODGOJA DO USPJEŠNOG KUĆANSTVA

'Jako mi se sviđalo kada smo heklali, delali pljukance i paštu'

22.11.2024 - 13:02
Marina Rade, Sanda Daus Vuković i Nada Peršić (foto: Glas Istre)
Marina Rade, Sanda Daus Vuković i Nada Peršić (foto: Glas Istre)

Osnovna škola Vladimira Nazora Potpićan počela je s radom 1960./1961. školske godine. Svojom djelatnošću odgoja i obrazovanja u matičnoj te područnim školama u Pićnu i Svetoj Katarini pokriva područje općina Pićan i Kršan te manji granični dio općina Cerovlje i Gračišće. Školu pohađa ukupno 200 učenika raspoređenih u 16 razrednih odjela. U područnim školama nastava se odvija u kombiniranim razrednim odjelima, piše Branko Biočić za Glas Istre s kojeg u nastavku prenosimo članak.

Učenici imaju širok spektar kurikulumom ponuđenih izvannastavnih aktivnosti: mješovitu, novinarsku, likovnu, keramičarsku, sportsku i literarno-dramsku grupu, robotiku, maketarstvo i modelarstvo, sigurnost u prometu te od ove godine grupu koja se bavi umjetnom inteligencijom od koncepta do primjene.

Osim navedenih, od 2018./2019. školske godine u školu je uvedena i izvannastavna aktivnost Građanskog odgoja i obrazovanja.

- Te smo godine, uz osnovne škole u Barbanu, Krnici, Vodnjanu i Žminju, bili među prvim školama kojima je osnivač Istarska županija u koje je uveden program Građanskog odgoja i obrazovanja. Posredstvom i u organizaciji Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Istarske županije omogućena nam je edukacija voditelja grupa građanskog odgoja i obrazovanja. Knjižničarka Marina Rade od samih je početaka uključena kao voditeljica grupe Građanskog odgoja i obrazovanja, neko je vrijeme uz nju grupu vodila i učiteljica hrvatskog i talijanskog jezika Tihana Franković Načinović, a od ove je godine uključena i Sanda Daus Vuković, učiteljica povijesti i informatike. Zahvaljujući motiviranosti i entuzijazmu učenika i voditeljica grupa Građanskog odgoja i obrazovanja, uključeni učenici stječu nove spoznaje i iskustva vezana uz svakodnevni život te svoj položaj i mogućnosti u okruženju u kojem žive i društvu općenito. Trenutno u školi imamo dvije grupe, jednu sastavljenu od učenika šestih te drugu od učenika petih razreda, rekla je Nada Peršić, ravnateljica škole.

 

Građanski odgoj sada predaju dvije nastavnice, Marina Rade i Sanda Daus Vuković koja kaže:

- Građanski odgoj i obrazovanje provodim prvi put ove školske godine. Počeli smo s grupom od četiri petašice, a sada ih je sedam. Zahvaljujući edukaciji koja se provodila kroz lipanj i srpanj, te uz podršku ravnateljice, osjećala sam se dovoljno spremnom započeti ovako nešto, za mene, novo. Imali smo fantastične predavačice pulskog Sveučilišta, s kojima smo prošli kroz sve teme Građanskog odgoja, a putem raznovrsnih radionica uspješno smo savladali potrebne ishode učenje. Olakotna okolnost mi je svakako podrška kolegice knjižničarke Marine Rade, koja Građanski odgoj i obrazovanje provodi već nekoliko godina u našoj školi. Djeca su oduševljena njezinim radom te su upravo njezini učenici novoj generaciji prenosili dojmove s građanskog odgoja i odlučili se priključiti. Trenutno se bavimo temom očuvanja okoliša i održivog razvoja. Ideja djece je bila da kroz vrt, koji su ranije grupe osmislile i realizirale s učiteljicom Marinom, dodamo poruke i razne vizuale koji nas potiču i podsjećaju na to što je sve priroda i koliko je važna u našim životima, rekla je Sanda Daus Vuković, a Marina Rade dodaje:

- Teme predviđene planom rada Građanskog odgoja i obrazovanja u našoj se školi provode pretežno projektnim i istraživačkim načinom rada. Proteklih šest školskih godina uključivali smo se u različite natječaje kojima smo nastojali učenike potaknuti na promišljanje o toleranciji i poštivanju različitosti, pa smo tako za naše projekte na natječaju "Oboji svijet", koji svake godine u listopadu organizira Forum za slobodu odgoja, osvojili čak četiri nagrade u kategorijama školskih projekata, novinarskih radova i video uradaka. Vrijednost naših mnogobrojnih aktivnosti prepoznao je i Centar za mir u Osijeku na čiji smo natječaj prijavili Školu te osvojili Priznanje "Krunoslav Sukić" Mirotvorna škola za 2020. godinu te su naši učenici zahvaljujući toj nagradi imali mogućnost odlaska na četverodnevno nagradno edukativno putovanje u Osijek zajedno s voditeljicama Građanskog odgoja i ravnateljicom škole, gdje su pored posjeta različitim institucijama koje se bave promicanjem mira, učili o mirnoj reintegraciji te su sudjelovali u veoma poučnim radionicama medijacije.

Ideja o školskom vrtu i učionici na otvorenom, također, se rodila na satovima Građanskog odgoja, a zahvaljujući timskom radu djelatnika škole i motiviranim učenicima, od ideje do realizacije i naposljetku osvajanja 3. mjesta u kategoriji "Najljepša učionica na otvorenom" na HRT-ovom natječaju "Najljepši školski vrtovi" protekle su svega dvije godine, te su naši polaznici prošle godine u travnju otputovali na HRT gdje nam je na prigodnoj svečanosti uručena nagrada. U sklopu Građanskog odgoja svake godine sudjelujemo u različitim humanitarnim akcijama koje organizira Udruga Liga protiv raka Labin, kontinuirano brinemo o školskom okruženju te redovito uređujemo i održavamo naš prekrasan školski vrt, učimo o financijskoj pismenosti u sklopu koje smo do sada sudjelovali na brojnim projektima i natječajima poput "Novac i ja", "Učim s gospodinom Finom", "Financijska pismenost kroz igru" i mnogih drugih u organizaciji različitih financijskih institucija, zaključila je Marina Rade.

Što kažu učenici

Osim toga, gotovo svake su godine učenici ove škole imali priliku okušati se i u poduzetništvu, izrađujući različite proizvode poput ogrlica, naušnica ili medenjaka koje su prodavali organizirajući božićne sajmove u školi. Financijskim sredstvima koja su ostvarili njihovom prodajom platili su prijevoz na završni izlet polaznika GOO-a. A što kažu učenici, polaznici nastave Građanskog odgoja i obrazovanja?

- To mi se jako sviđa kao izvannastavna aktivnost, jako volim kada idemo na neke izlete s našom knjižničarkom, jako mi se sviđalo kada smo heklali i kada smo delali pljukance, paštu, kaže Mia Milohanić, učenica 6a razreda, a njezina kolegica iz istog razreda Zora Radić dodaje:

- Najviše mi se sviđa na Građanskom odgoju kad nešto izrađujemo, tu smo naučili puno o prehrani, a jako mi se sviđa i učiteljica, rekla je Zora. Učenik iz istog razreda Mate Blašković okušao se u filmu.

- Radio sam film za natječaj "Oboji svijet" o novim učenicima u školi. Ne mislim se kasnije baviti filmom, a u Građanskom odgoju sviđa mi se kada nešto radimo, ističe Mate, a Noemi Vretenar se također sviđa Građanski odgoj i obrazovanje, posebno kada su radili paštu i kada su imali dvije radionice o zdravoj prehrani i plesu, kada su radili medenjake za Božić i pleli. Učenike petog razreda zatekli smo s njihovom učiteljicom Sandom kako rade u školskom vrtu.

- Najviše volim kada izrađujemo neke citate i kada crtamo, volim raditi i u vrtu gdje trenutno crtamo, inače razgovaramo o svakidašnjim temama, kaže Nikol Benazić iz 5b, a Andris Belušić iz istog razreda dodaje

- Najviše volim kada nešto crtamo, lijepimo i kada radimo u vrtu. Jako mi se sviđa Građanski odgoj, a učiteljica je jako dobra, zaključio je Andris, napisao je Branko Biočić za Glas Istre.

Tweet

Posljednje novosti