NAJAVLJUJEMO IZLOŽBU U LAMPARNI

'Prisutnost' Mihaela Gibe: Pomoću brojeva IP adresa generiraju se nešto novo

26.11.2024 - 14:04

U petak, 29. studenog novi, trogodišnji ciklus izložbi Galerije „Lamparna“ naslovljen Pneumatici, nastavlja se s izložbom – web instalacijom multimedijalnog umjetnika Mihaela Gibe pod nazivom „Prisutnost“. Izložbu, s početkom u 20 sati, otvoriti će Damir Stojnić, umjetnički voditelj L.A.E. XXI i Galerije „Lamparna“. U nastavku prenosimo izvatke iz teksta Damira Stojnića za katalog izložbe:

"Umjetnik Mihael Giba od 2021. godine istražuje nazočnost posjetitelja u galerijama i muzejima kroz seriju radova pod nazivom “Prisutnost”. ……. U instalaciji koja se premijerno izlaže u galeriji DKC-a “Lamparna”, autor je, prema vlastitim riječima, izradio web-aplikaciju koja, pomoću brojeva iz IP adresa posjetitelja web stranice, generira animacije gradijenata unutar stvarnog vremena u RGB sustavu boja na webu. IP adresa svakog posjetitelja bilježi se u bazi podataka, dok brojevi iz tih adresa kontroliraju vizualizaciju na web stranici. U suštini, IP adrese su identifikatori koji omogućuju prijenos informacija između uređaja na mreži, sadrže informacije o lokaciji i omogućuju komunikaciju između uređaja.

 

RGB sustav boja jedan je od najpoznatijih i najraširenijih u svijetu. Kao aditivni sustav, kombinira crvenu, zelenu i plavu svjetlost kako bi stvorio boje koje vidimo na TV ekranima, računalnim monitorima i pametnim telefonima. Svaki kanal boje izražen je u rasponu od 0 (najmanja zasićenost) do 255 (najveća zasićenost). Budući da su minimalne i maksimalne vrijednosti za RGB boje i IP adrese izražene u istom rasponu, korištenje IP brojeva, kao mjere zasićenosti boje unutar RGB sustava, omogućuje stvaranje jedinstvenih kombinacija gradijenata oblikovanih prema specifičnoj IP adresi.

Pojednostavljeno, ključna značajka Gibina rada je dodjeljivanje osobnih kombinacija gradijenata (nijansi, op. a.) svakom posjetitelju njegove web stranice putem aplikacije. Te gradijente autor prenosi na slike izrađene sprejevima na pleksiglasu i plastičnim folijama, u kombinaciji s ekranima koji u stvarnom vremenu generiraju gradijente posjetitelja.

Kroz opis Gibinih instalacija vidljiva je težnja za komunikacijom i interakcijom s posjetiteljima, koje ne prepušta slučaju ili inerciji puke nazočnosti, već ih provocira na involviranost, kolokvijalno “prisutnost duha i tijela”. Njegova instalacija osvijetljena je običnim i UV svjetlom, na koje neke od slika reagiraju emitirajući svjetlost putem prethodno oslikanih gradijenata, stvarajući imitaciju efekta ekrana.

Posjetitelji izložbe su pozvani postati aktivni sudionici skeniranjem evidencijskog QR koda, čime izravno utječu na vizualizacije i sam proces stvaranja ove web-umjetničke instalacije. Time autor povezuje digitalno evidentiranu nazočnost s fizičkom instalacijom, prevodeći interakciju s posjetiteljima u konstantno promjenjive vizualne činjenice. Na taj način, sinergijom između digitalnih informacija i umjetničkog izraza, Giba stvara kontinuirano evoluirajuće djelo."

Tweet

Posljednje novosti