Foto Stvoreni novi i čvršći ljudski odnosi koji su doveli do izgradnje prijateljstva
O značaju sustava civilne zaštite govorilo se danas na finalnom događaju EU projekta CICERO u prostorijama Javne vatrogasne postrojbe Labin, a kojom prilikom su predstavljeni i rezultati ovog projekta, kojeg provodi Grad Labin u partnerstvu sa Zajednicom općina Pratiarcati iz talijanske regije Veneto.
Iako je do službenog kraja projekta još nešto manje od 30 dana, u ovih 17 mjeseci koliko projekt traje, uspjele su se realizirati skoro sve aktivnosti, a koje se projektno dijele na dvije velike skupine. Prvi paket se odnosi na onaj administrativno-pravni dio, odnosno analize prekogranične suradnje i prekograničnih prepreka te je u pogledu navedenoga, projekt rezultirao sveobuhvatnom analizom administrativnih i pravnih zahtjeva za prekograničnu suradnju u slučaju šumskih požara ili drugih prirodnih katastrofa, dok je izrada dokumenta preporuka za savladavanje identificiranih prepreka u svojoj završnoj fazi. Osim toga, u lipnju tekuće godine između partnera je potpisan Memorandum o razumijevanju o suradnji u području civilne zaštite, čiji je cilj definirati regulatorni okvir i uvjete za post-CICERO projektnu suradnju u području prevencije i upravljanja katastrofama, a čiju je važnost posebno naglasila zamjenica labinskog gradonačelnika, Federika Mohorović Čekada: „Na samom početku htjela bih zahvaliti našem Upravnom odjelu za gospodarstvo i EU projekte, koji vrijedno rade na izrazito kvalitetnim projektima. U Gradu Labinu prilikom prijava EU projekata razmišljamo strateški i tematski, na način da komuniciramo potrebe naših sugrađana i naše lokalne zajednice. Jedan od takvih projekata, čiju smo vrijednost prepoznali, bio je i projekt CICERO u sklopu kojeg smo ostvarili suradnju s Italijom na području civilne zaštite, a kroz koji smo stekli vrijedna znanja s kolegama koji, nažalost, imaju iskustva u borbi s mnogim elementarnim nepogodama i čiji je sustav civilne zaštite, posljedično, na jednoj visokoj razini razvijenosti, kao i međusobna suradnja između institucija, javnog sektora i udruga – što humanitarnog, što profesionalnog karaktera. Potpisivanjem Memoranduma izrazili smo namjeru da se suradnja ostvarena kroz projekt nastavi, jer smo prepoznali njegovu izrazitu korist za našu zajednicu, a ovim putem također želim uputiti jedno veliko hvala zapovjedniku Saši Stepančiću i Javnoj vatrogasnoj postrojbi Labin, svim dobrovoljnim vatrogasnim društvima, Crvenom križu i svim udrugama koji su se uključili u projekt te dobili vrijedna znanja, ali i međusobno zajedništvo koje nam svima treba, sada možda više nego ikad.“
Drugi projektni paket odnosi se na, rekli bismo otvoreno, onu vidljiviju stranu svakog projekta, a to je izgradnja kapaciteta i poboljšanje suradnje u upravljanju rizicima za javna tijela i dionike sustava civilne zaštite. U kontekstu navedenoga, talijanski volonteri prošli su osposobljavanje za spašavanje s visina, dok su pripadnici s hrvatske strane civilnog sustava prošli obuku za korištenje drona.
Svakako najatraktivniji dio projekta su bile zajedničke prekogranične vježbe, koje su se u lipnju održale u Labinu, a u listopadu u Italiji, na kojima je sudjelovalo više od stotinu pripadnika sustava civilne zaštite, profesionalci i volonteri. Osim intenzivnih priprema scenarija vježbi i samog sudjelovanja u vježbama, projekt je rezultirao i stvaranjem čvršće, one ljudske, nepatvorene i emocionalne, povezanosti svih dionika civilne zaštite. Nositelj vježbi u Labinu bila je Javna vatrogasna postrojba Labin, a o vježbama i izazovima zapovjednik Saša Stepančić istaknuo je sljedeće: „Vježbe su bile izrazito zahtjevne, kao i njihova organizacija. U lipnju smo na našem području organizirali dvodnevne vježbe na kojima smo ugostili 50 dionika iz regije Veneto. Sudionici su aktivno sudjelovali u dnevnim vježbama organiziranim u stvarnom vremenu pa smo tako osmislili i prigodne scenarije poput prometne nesreće na motoru, šumskog požara, spašavanje osoba iz ponora i slično, uz korištenje različite prikladne opreme. U listopadu se konvoj od desetak vatrogasnih vozila s 40-ak pripadnika sustava civilne zaštite s Labinštine i Istarske županije uputio u Italiju, u regiju Veneto, na vježbe u njihovoj organizaciji. Zahvalio bih se svima koji su uključeni u projekt i koji su na neki način sudjelovali na vježbama, ali i Gradu Labinu što je prepoznao projekt i uključio nas, čime nam je omogućeno dodatno usavršavanje, stjecanje iskustva i nadograđivanje znanja. Zahvalio bih se našim volonterima koje moramo izrazito cijeniti, jer daju sebe za našu zajednicu, a također bih pozvao sve naše sugrađane da se uključe u neku od volonterskih organizacija, jer time postajemo jači i povezaniji te imamo mogućnost ostvariti pozitivne promjene u našoj zajednici.“
Projekt CICERO je tzv. projekt male vrijednosti, kojeg partneri smatraju prvim korakom u nastavku svoje suradnje i prijave na druge EU natječaje namijenjene polju civilne zaštite. Događaju su prisustvovale i predstavnice talijanskog partnera, Anna Franco, savjetnica za socijalnu politiku, jednake mogućnosti i europske fondove Općine Albignasego te Ingrid Gambetta, komunikacijska menadžerica projekta, koja je sumirala ono najvažnije: „Projekt Interreg Italija-Hrvatska CICERO bio je jedinstvena prilika da omogućimo teritorijalno maloj stvarnosti poput Unije Pratiarcati da proširi svoje gledište, prelazeći na europsku perspektivu. Imali smo priliku poboljšati svoje vještine, uspoređujući se s profesionalnim spasiocima, a mnogi naši volonteri prošli su specijalizirane tečajeve, što ne bismo mogli bez pomoći projekta. Naša svijest o zakonodavnom i administrativnom kontekstu na europskoj i međunarodnoj razini je porasla, stasali smo i kao volonteri i kao lokalni administratori. CICERO nas je potaknuo da poboljšamo komunikaciju prema stanovništvu o šteti koju prirodni fenomeni mogu prouzročiti, stvarajući nove komunikacijske alate, posebno za mlade ljude i potičući nas da uključimo druge segmente stanovništva. Stvorili smo nove ljudske odnose, temeljene na poznavanju međusobne profesionalnosti, koji su doveli do izgradnje prijateljstva koje uistinu nadilazi granice država i institucija, poboljšavajući naše živote volontera i lokalnih administratora.“
Finalni se događaj zaokružio prikazivanjem filma nastalog na zajedničkim vježbama u Labinu, kojim se slave ovi naši heroji svakodnevice, ali i naglašava bitnost svakog pojedinca u lokalnoj zajednici, a kojeg potpisuje Frame 14.
Projekt CICERO (Croatia-Italy Civil protEction collaboRatiOn) je ukupne vrijednosti 232.662,40 Eura, a u 80%-tnom iznosu sufinanciran je sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu prekogranične suradnje Interreg Italija – Hrvatska 2021.—2027.