Danny Belušić, Labinjan i anesteziolog pulske bolnice iznio sjećanja o nesreći maturanata
Labinjan dr. Danny Belušić specijalist je anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja te subspecijalist intenzivne medicine u pulskoj Općoj bolnici. Za labinski Crveni križ iznio je neka svoja iskustva iz prakse, ali i sjećanja na nesreću labinskih maturanata.
„Krvi je lijek, ali krv se ne može proizvesti niti postoji zamjenski lijek za krv! Za sve operacije koje se planiraju obaviti dnevno, tjedno, mjesečno, potrebne su određene količine krvi. Doze krvi uvijek moramo imati u rezervi, to je posao naše transfuziologije da nam pokuša osigurati u bilo kojem trenutku, 24 sata, 365 dana, dovoljne doze krvi i oni to provode", rekao je Belušić i nastavio:
"Za redovne manje operacije planiramo 1-2 doze, a za veće operacije uvijek imamo 3-4 doze u rezervi, u slučaju potrebe. Lako je kad planirate jer se onda možete organizirati, ali hitnoće su apsolutno nepredvidljive, a posebno masovne nesreće. Navest ću jedan primjer, koji je na svu sreću dobro završio i nije bilo potrebe za transfuzijama. Sigurno će se ljudi sjećati, teške masovne nesreće maturanata u Labinu prije dvije godine. U trenutku dojave o nesreći morate organizirati cijeli sustav, cijelu bolnicu, a prije svega, moj prvi poziv bio je prema transfuziji da se pripreme. U tom smo trenutku digli cijelu transfuziju, a naša ekipa išla je i po dodatne doze krvi u Rijeku, tako da smo bili spremni na najgore. To su veliki, veliki napori da se osiguraju potrebne doze krvi u jednom trenutku za 20 osoba u masovnoj nesreći", ispričao je Belušić.
"Osim toga, 50 do 60 osoba medicinskog tima bilo je spremno primiti dvadesetak ozlijeđenih, potrebno je bilo izvršiti procjenu koliko ima ozlijeđenih i kako će se pacijenti rasporediti, pripremiti dovoljan broj kreveta u jedinicama intenzivnog liječenja, broj respiratora, osigurati dijagnostiku i laboratorij te pripremiti nekoliko operacionih sala da budu na čekanju. U mom dijelu posla anesteziologa, situacije u kojima se ne može predvidjeti koliko doza krvi će biti potrebno su u principu masovna krvarenja dok se to kirurški ne zaustavi. Masovno krvarenje je kad pacijent naglo izgubi do jednog volumena krvi, a to je u prosjeku od 5 do 7 litara", naveo je Belušić i pojasnio:
"Tu govorimo o politraumatiziranim pacijentima u raznim nesrećama i drugim netraumatiskim situacijama, kada se dogode rupture nekih većih krvnih žila što zna biti dosta drastično, pogotovo od trenutka nastanka ozljede ili takvih masovnih krvarenja do dolaska u bolnicu, dok pacijent ne završi na operacionom stolu, od čega može proći od sat do sat i pol, a u tom vremenu čovjek krvari."
"Iako u ovom primjeru masovne nesreće labinskih maturanata, na svu sreću nije bilo težih ozljeda te nije bilo potrebe za nijednom dozom krvi, ono što je bitno reći da smo bili spremni za prijem preko dvadeset pacijenata, odnosno adekvatan broj doza krvi bilo je u pričuvi zahvaljujući upravo ljudima koji daruju svoju krv. Sva oprema potrebna za operaciju uvijek se nabavi, ali krv se ne može proizvesti, jedini način je da se krv dobije je od darivatelja. Krv je primarni lijek. Dobrovoljni darivatelji krvi su prva i najvažnija farmaceutska industrija u svijetu.“, zaključio je dr. Belušić u razgovoru za Crveni križ Labin.
"U cilju da što više istaknemo važnost darivanja krvi u liječenju i spašavanju života, u ovoj godini najavljivat ćemo akcije dobrovoljnog darivanja krvi u suradnji s OB Pula, čiji će nam liječnici prenijeti svoja iskustva iz prakse", objavili su iz Crvenog križa Labina na društvenim mrežama.