CENKI U PIĆNU

Pogledajte što sve Centar za nematerijalnu kulturu Istre sprema za ovu godinu!

19.02.2025 - 15:40
Na presici u CENKI-ju 19. veljače
Na presici u CENKI-ju 19. veljače

U Centru za nematerijalnu kulturu Istre Etnografskog muzeja- CENKI u Pićnu 19. veljače održana je konferencija za medije na kojoj su predstavljeni programi i događanja Centra.

Slušaonica

Noel Šuran je najavio novi program naziva „Slušaonica/ Sala d'ascolto“. Ovaj projekt, koji će se većinom odvijati svake zadnje subote u mjesecu tijekom jesensko-zimskog razdoblja, već je započeo s prvom sesijom održanom 25. siječnja 2025. godine. Program je, u suradnji sa Savezom folklornih društava Istarske županije (SAFOD), osmišljen kako bi pružio priliku za druženje, razmjenu znanja i iskustava te podršku. Sudionici će imati mogućnost sudjelovanja u debatama, slušanja audio zapisa, gledanja video materijala te razgovarati o temama vezanim uz tradicijsko pjevanje, glazbu, plesove, jezik, običaje, vjerovanja i druge fenomene nematerijalne kulture. Time će steći nova znanja te upoznati i manje poznate aspekte raznolikog bogatstva tradicijskih kultura u svrhu očuvanja, promicanja i implementaciju lokalnih tradicija. CENKI tako poziva sve zainteresirane da se pridruže ovom jedinstvenom projektu. Nakon travnja, program će biti pauziran do kraja rujna, kada će se 24. rujna održati predzadnja Slušaonica. Program će biti vođen od strane djelatnika Centra i nositelja nematerijalnih kulturnih dobara. Sve Slušaonice imat će edukativno - zabavni karakter, a ulaz će biti slobodan.

U subotu, 22. veljače, bit će održana druga Slušaonica posvećena susretu članova folklornih društava iz Istre. Na ovom događaju predstavit će se koncepcija Slušaonice, a sudionici će razmijeniti iskustva i ideje vezane uz očuvanje folklornih tradicija. Početak je u 18 sati.

Bepino Percan, predsjednik Saveza folklornih društava Istarske županije (SAFOD) rekao je kako će spomenuti projekt Slušaonice biti jedinstvena prilika za edukaciju voditelja folklornih društava. Iznio je važnost prenošenja znanja i iskustva na mlađe generacije koristeći se građom arhiva Centra. Smatra kako će odaziv članova folklornih društava biti velik i potreba za takvim događanjima kontinuirana.

Zoran Karlić, predsjednik KUD I. F. Zlatela iz Kršana, tradicijski glazbenik, izjavio je kako je institucionalizacija ovakvih programa važna i potrebna zbog mogućnosti zajedničkog kreiranja konkretne strukture učenja, izmjene znanja i iskustva. Naglašava kako je izuzetno važna suradnja u stvaranju programa u kojima svi zainteresirani ravnopravno participiraju. 

Mjesec pripovijednaja

Dunja Ivičić predstavila je ovogodišnji program „Mjesec pripovijedanja/ Messe di storytelling“. Tim povodom CENKI/ CECII organizira tri programa od kojih će se prvi, „Ćakulada s kantaduron / 'na ciacolada co'l cantador“, održati 22. ožujka. Gost će biti poznati tradicijski pjevač Milan Orlić iz Klarići, član nekadašnjeg Ansambla Veseli Roverci. Milan će ispričati priču o nastanku ansambla, njihovim nastupima i repertoaru. Sudionici će imati priliku preslušati pjesme s gramofonskih ploča te sudjelovati u debati, a moderator će biti Noel Šuran.

Program „Ča delaš?/ Cos' ti fa?“ na rasporedu je 5. ožujka u 18 sati a u Centru će gostovati umjetnici iz zapadne Istre: Mirjana Matić & Đanino Božić te će s njima razgovarati Ivona Orlić. Dunja Ivičić i Noel Šuran održati će dvije radionice pod nazivom „Šćorice od jedamput/ Storielle di una volta“ u DV Lišnjak u Pićnu (10.3.2025.)  i područnom objektu u Tupljaku 11. ožujka.

Ivičić je također najavila planirane ljetne radionice za djecu u lipnju i kolovozu te je za srpanj predstavila otvorenje izložbe Crtice iz tradicijske upotrebe bilja: znanja i prakse u Istri koju pripremaju kustosice Nikolina Rusac i Dunja Ivičić.

Remiks identiteta 9

Od 1. ožujka CENKI  će biti otvoren za javnost svake srijede od 10 – 14 sati. Centar će u narednih dvanaest mjeseci, svakog mjeseca, organizirati besplatne gore navedene javne produkcije i događanja. Šuran je za 9. svibnja najavio predstavljanje projekta „Remiks identiteta 9“ u suradnji s udrugom Metamedij  iz Pule i Udrugom Spod Učke, kojim će se obilježiti Međunarodni dan muzeja te je predstavio program „Martin bez etikete /Martino senza l'eticheta“ predviđenog za 11. studenoga s temom: Tradicijske sorte vinove loze u Istri. Na kraju godine planirano je je druženje tradicijskih glazbenika.

Načelnik Općine Pićan Dean Močinić podržava navedene inicijative i pruža podršku u logistici. Ističe kako će Općina nastaviti s podrškom i suradnjom sa Centrom i smatra kako opisani program ima potencijal postati svojevrstan „Samanj nematerijalne kulture“.

Četvrtkom u muzeju

Mirjana Margetić, muzejska savjetnica pedagoginja najavila je ukratko proljetni ciklus „Četvrtkom u muzeju!“, zajednički projekt Etnografskog muzeja Istre i Muzeja grada Pazina. Naglasila je kako je cilj ovog projekta što široj publici ponuditi raznovrsne programe kako bi se bolje upoznali s aktivnostima oba muzeja, ali i s kulturnom baštinom Istre. Osim toga nastoji se uključiti lokanu zajednicu, kao i razne nezavisne udruge iz područja kulture. Program počinje 27. ožujka kada EMI/MEI gostuje u Kino Vali s izložbom Brajde vole hlad od čovika, nakon toga slijede dva predstavljanja knjiga. Jedno je knjiga Zidovi pamte, autora Erika Ušića, a drugo predstavljanje znanstveno - stručnog zbornika radova Mit, vjerovanje i prostor.

U tjednu prije Uskrsa održat će se predavanje o uskršnjim običajima u Istri, uz popratne radionice pićenja jaja i izradu uskršnjih košarica od papira. Krajem travnja predviđena je projekcija filma Brod, autora Elvisa Lenića. Prvog četvrtka u muzeju u svibnju održat će se stručni okrugli stol na temu što je stvarno, a što ne u terenskim istraživanjima i zapisima. Dalje slijedi predstavljanje kataloga Zbirke oružja i vojne opreme Muzeja grada Pazina. Kao zanimljivo događanje Margetić je istaknula suradnju s udrugom Albus koja će prirediti večer društvenih igara na stolu. Proljetni ciklus Četvrtka u muzeju završava gostovanjem talijanske antropologinje Marine Della Rocca koja će predstaviti istraživanja na temu rodno uvjetovanog nasilja koji su objedinjeni u njezinoj knjizi.

Pročelnik UO za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica za kraj je izrazio veliko zadovoljstvo navedenim programima kojima je bit revitalizacija i živost nematerijalne kulturne baštine, a ne samo arhiviranje iste. Istaknuo je suradnju zajednice kao važnim elementom u polju kulture, kao središta te iste zajednice koja nije diktirana već se međusobno dogovara. Pružio je podršku produkciji Centra za koju smatra da je izuzetno važna za čitavu Istru.

Tweet

Posljednje novosti