Labinština vodeća u Istri po broju korisnika osobnog asistenta

26.01.2023 - 14:32
Ozren Catela i Daniel Zahtila
Ozren Catela i Daniel Zahtila

„Na Labinštini se nalazi najveći broj osoba s intelektualnim ili mentalnim poteškoćama koje u Istarskoj županiji koriste uslugu osobnog asistenta, njih 11 od ukupno 40 ili jedna četvrtina. Zato smo smatrali potrebnim da nakon konferencije za novinare održane u ponedjeljak u Puli konferenciju održimo i u Labinu“, kazao je Ozren Catela, predsjednik Udruge osoba s intelektualni teškoćama Istre, koji se 26. siječnja s Danielom Zahtilom, koordinatorom dosadašnjih projekata osobne asistencije, sastao s novinarima.

Bio je to posljednji dan drugog projekta usluga osobne asistencije, koji su, primjenom cijeloj Hrvatskoj, doprinijeli izglasavanju Zakona o osobnoj asistenciji koji na snagu stupa 1. srpnja, a to je bio povod za konferenciju.

„Prvi projekt usluga osobne asistencije za osobe s intelektualnim ili mentalnim teškoćama u Istri provodio se od 2019. godine do 2021. godine, a drugi, kao nastavak, od svibnja 2021. godine do danas. Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Istre te Centar za inkluzivnu podršku i zapošljavanje INPROMO pružile su podršku, odnosno uslugu osobne asistencije više od 40 osoba. Do 1. srpnja razina usluga ostaje ista, a rad Udruge financirat će se iz državnog proračuna. Stupanjem na snagu zakona nastat će značajna poboljšanja “, objasnio je Zahtila.

„Umjesto dosadašnja četiri sata asistencije dnevno, novim zakon bit će moguće dobiti do 16 sati asistencije dnevno. O tome će vještačenjem odlučivati bivši centri za socijalnu skrb, od ove godine preimenovani u Hrvatski zavod za socijalni rad. Zbog tih pogodnosti očekujemo priljev novih korisnika“, kaže Catela.

Ističe da se uslugom osobnog asistenta prevenira institucionalizaciju osobe s intelektualnim ili mentalnim poteškoćama, to jest smještanje u neki dom i omogućava joj se život u prirodnom okruženju.

Osobni asistenti pružaju podršku u obavljanju svakodnevnih aktivnosti poput osobne brige (higijena, pomoć pri ustajanju iz kreveta i odlasku u krevet, pomoć pri odijevanju i svlačenju, pomoć pri hranjenu, priprema obroka i sl.), pomoć pri sitnim kućanskim poslovima, pomoć pri nabavi namirnica, potrepština, pomoć prema fizičkim potrebama (pomoć pri telefoniranju, transfer krevet – kolica i sl.), obavljanje administrativnih poslova (odlazak liječniku, odlazak u banku, odlazak u poštu, dostava i podizanje razne dokumentacije i sl.), pomoć pri uspostavljanju i olakšavanju komunikacije i pratnja i pomoć u različitim socijalnim aktivnostima radi kvalitetnog provođenja slobodnog vremena. (Tekst i foto: Robi Selan)

Tweet

Posljednje novosti