Nina Turina izlaže u Alvoni

Bujska umjetnica o tragičnoj i kompleksnoj temi migracije

0

Prezentiranje mladih umjetnika kojima je afirmacija i prepoznavanje na likovnoj sceni vrlo važan poticaj u njihovom stasanju jedan od osnovnih pokretača djelatnosti Galerije Alvona te je tako proteklog petka uz prisustvo brojnih prijatelja i ljubitelja umjetnosti promovirana prva samostalna izložba mlade vizualne umjetnice iz Buja, Nine Turina.

Ovim multimedijalnim projektom pod nazivom Četiri strane svijeta - Four corners of the world istražuje odnos između teritorijalnih granica, slobode kretanja i (nacionalnog) identiteta, te njihov položaj u odnosu na postojeći sustav i strukture moći. Što znači sloboda kretanja i kako ona izgleda u današnjoj socio-političkoj klimi, pitanja su koja umjetnica preispituje kroz istraživanja koja prevodi u mediju fotografije, videa i instalacije.

Izložba je vrlo suptilno postavljena prezentirajući pažljivom promatraču niz vrlo kompleksnih poruka mlade umjetnice. Kartografije identiteta serija je slika koje su nastale skeniranjem listova stvarne putovnice uz određenu intervenciju autorice, a kojima se naglašava proces otkrivanja identiteta tijekom prelaska granica skeniranjem putovnice.

Rad koji se sastoji od četiri reflektirajuća pleksiglas panela, koji otkrivaju povezanosti boja putovnica s njihovom “moći” referira se na poznat izraz “Četiri strane svijeta” koji se odnosi na orijentaciju i smjerove kretanja, te ujedno predstavlja širinu, rasprostranjenost i slobodu, dok je samo značenje tog izraza u današnjoj društveno-političnoj klimi izuzetno i zabrinjavajuće ograničavajuće.

Fotografska instalacija Točke nestajanja svojim rasporedom preslikava oblik snimaka nadzorne kamere, a dokumentira teritorij na granici između Slovenije i Hrvatske. Dok nadzorne kamere obuhvaćaju široku perspektivu ovaj rad dokumentira detaljniji, dublji i bliži pogled - reflektirajući tako zapravo ljudsku perspektivu koja nastoji ne generalizirati stvari, već ih sagledati iz bližeg kuta.

Centralno mjesto na izložbi pripalo je video radu "I rijeke pamte" koji je snimljen na rijeci Dragonji. Rad konkretno komentira jedan tragičan slučaj koji se odvio u pokušaju ilegalne migracije na granici između Hrvatske i Slovenije. Preklapajući snimak toka rijeke sa snimkom ruke koja gumicom briše “sjećanja”, i ljudskim glasovima koji recitiraju dio europske regulative 1052/2013 kojom se uspostavio europski sustav nadzora granica, naglašava se nemoć pojedinca u kontrastu sa zakonima, a kamen s isklesanim brojem europske regulative naposljetku se potapa u rijeku poput nevinog izgubljenog života…

U bijeli svijet I serija je reljefa koja sadrži znakove i signalizaciju koja okružuje granice i granične kontrole. Istražujući znakove koji ukazuju na kretanje i moguće smjerove, autorica ih postavlja izvan njihovog konteksta, a uklanjanjem suvišnih informacija i boja, nastaju “slijepi” znakovi. Postavljeni pored fotografije zida U bijeli svijet II, koji je pronađen blizu granice, ova dva rada međusobno se nadopunjuju i suprotstavljaju, odražavajući tako simboliku koja okružuje migracije i slobodu kretanja.

Nina Turina po završenom studiju Grafičkih i interaktivnih komunikacija na Sveučilištu u Ljubljani, magistrirala je na studiju Vizualnih umjetnosti na Sint Lucas School of Arts u Antwerpenu, a ove godine upisala je Kustoski smer na Kraljevskoj Akademiji likovnih umjetnosti u Ghentu u Belgiji. Od prošle godine vodi studio za vizualne komunikacije uz koji se bavi grafičkim dizajnom, ilustracijom i fotografijom, te surađuje s klijentima diljem Europe. Istovremeno, njeguje svoju umjetničku praksu kroz različite medije poput fotografije, videa i instalacije. Sudjelovala je na međunarodnom kulturno-umjetničkom projektu EPEKA u Turskoj, te na skupnim izložbama u Španjolskoj i Belgiji.

Ovo je njezina prva samostalna izložba koja je pokazala iznimnu zrelost i posvećenost u pristupu te će zacijelo svojim umjetničkim istraživanjima ostaviti samo njoj svojstven trag u suvremenoj likovnosti. Izložba ostaje otvorena do 9. kolovoza. Izložbeni program Galerije Alvona realiziran je uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Istarske županije i Grada Labina.

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija