Ženski nogomet prvi put na Olimpijadi

Nogometašice Istre 1961 u ekipi Ribara presudne za pobjedu

06.12.2023 - 15:49
Ženska nogometna ekipa OŠ "Ivo Lola Ribar"

Po prvi put u povijesti ovdašnjih osnovnih škola, 6. prosinca održano je natjecanje u malom nogometu za djevojke. Ovakvu dramu kakvoj smo mogli svjedočiti u SC Franko Mileta, nismo često viđali na školskim natjecanjima.

U skupini A, Ivo Lola Ribar predvođena sa nogometašicama Istre 1961 (Nina Rajković, Dora Načinović, Nina Rašuo i Leyla Hevešević), nadmoćno je osvojila prvo mjesto s gol razlikom 18:0. OŠ Ivan Batelić iz Raše pobjedom nad Potpićnom osigurala je borbu za broncu.

U skupini B, Matija Vlačić i Nedešćina pobijedile su djevojke iz Čepića, te su u međusobnom srazu odlučivale o finalistu. I za Nedešćinu igraju igračice Istre 1961, Elin Matošević i Maila Šumberac, dok je Matija Vlačić predvođena Anđelom Faraguna. Njihov međusobni susret bio je jako napet, završilo je 3:3, te je Nedešćina zbog više postignutih ukupnih golova, osvojila prvo mjesto u skupini.

U utakmici za broncu Matija Vlačić lagano je pobijedila Rašu, a tada je krenulo finale.

Nedešćanke su čvrstom igrom u obrani i ubojitim kontrama prvo poluvrijeme završile s prednošću 2:0, zgodicima Elle Tomanjik i Elin Matošević. I kad se činilo da se Nedešćini smiješi zlato, cure iz Ribara nisu se predavale, te su najprije smanjile na 2:1 golom Dore Načinović iz slobodnog udarca, a minut i pol do kraja izjednačile golom Nine Rašuo.

U zadnjoj minuti obje škole propustile su po jednu odličnu šansu za pobjedu, ali ostalo je 2:2 i pristupilo se izvođenju kaznenih udaraca. U trećoj seriji Nedešćina promašuje, Ivo Lola zabija i još jedno nogometno zlato odlazi u „zelenu“ školu!

6. OŠ  Vladimira Nazora, Potpićan

Olimpijada završava slijedeći utorak 12. prosinca , natjecanjima u rukometu za djevojke i dečke.